Pidu vol.2

tere, kallis rahvas,

seekord on postitus seotud järjekordse peoga. kuna aga see pidu on natuke spetsiifiline ja nõuab lahtiseletamist, alustan kaugelt.

ilmselt ainsa piirkonnana ei ole Tallinnas mainekujundusega probleeme Nõmmel. see metsastunud linnarajoon on kahtlemata südamelähedane ka sellistele metsasõpradele, nagu meie. tema miljööväärtuslik hõng ja neofunki pärlid on südamelähedased eriti mulle, kui arhitektile. Nõmme on igatepidi tore ja lahe. ja südamelähedane. ja ta on Tallinna linnaosa.

see polnud aga alati nii. aastast 1873., mil Nõmme Looja parun Nikolai von Glehn Tallinna kooliõpetajale esimese suvilakrundi välja andis, olevat seejuures lausunud “Seie saagu lenn!”, kasvas Nõmme pidevalt, kuni 1930.tel aastatel elas siin juba 22000 inimest, ja 1926.aastal linnaõigused saanud Nõmme kerkis elanike arvult Eest neljandaks suurimaks linnaks. Siin ei puudunud midagi, mis ühel linnal olema pidi: oma teater, raadiojaam, ajaleht, muuseum, kaubandus-teenindus.

27. juulil 1940 aga liideti Nõmme Tallinnaga. algas Nõmme allakäik.

hoolimata raskustest, algas 1960.-70. aastatel Glehni pärandi taastamine. Renoveeriti Glehni vaatetorn ning taastati Glehni loss. Hakkas taastuma kohalik seltsielu. 1986. aastast korraldatakse Nõmme päevi, 2000. aastast festivali “Nõmme jazz”, 1988. taastati Nõmme Heakorra Selts ning võeti uuesti kasutusele linna lipp ja vapp. 1992. andis Tallinna linnavolikogu Nõmmele linnaosaõigused. Viimasel aastatel on taastatud Nõmme muuseum, ehitatud siseujula ning mitmed spordirajatised. Uue funktsiooni on leidnud vahepeal kasutuseta seisnud raudteejaamad. Kõrgele tõusis Nõmme JK “Kaljud”.

Mina leian, et on aeg taastada ka Nõmme Linn, kui selline.

Jäägu Tallinn oma probleemide juurde, meie taastame Nõmmel vanad head Eesti Aega, mil taevas oli sinisem ja muru rohelisem. Seega kutsun teid 12.detsembril kell 19.00 Nõmme Iseseisvuspartei asutamispeole, kus vabas seltskondlikus maneeris tutvustatakse partei liikmeid ja programmi. Partei teeb välja ka mõned söögid-joogid (mõned). Tantsulkat ei luba, kuna seekord on tegemist suhteliselt vaikse laupäevase õhtuga. Aga head seltskonda ja “jumala head viina” pakume küll.

Nagu ikka üks õige Nõmme pidu, leiab üritus aset pubis Alfred.

Juhul, kui oled tulija, palun anna märku,

peoparool ja dresskood – “Seie saagu lenn!”

Ivan.

Categories: pidu | 1 kommentaar

Navigeerimine

One thought on “Pidu vol.2

  1. Iwan

    parteilaud on broneeritud kella 7ks. palun nendel kes tulla tahavad – üritage mitte olla liiga hilja. ma ei viitsi jälle üksi lauas passida :)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.