Talvematkale!

Niisiis, kuupäevad on paigas ja näib et lähebki minekuks.

Veidi ka vajaminevast varustusest

Järgneva nädala ilmateade on natuke ebamääane – kuna Põhja-Euroopa kohal möllab praegu tsüklon, on selle käitumist veidi keerukas ette arvestada ja nii võib järgneva nädala ilm meile üllatusi tuua.

Tõenäoliselt jääb ilm pehmeks ja sobmuseks (t ülalpoole -10 kraadi, võibolla tuleb isegi sula) aga on ka võimalus, et nädala lõpuks läheb selgeks ja üpris külmaks (kui Uuralite kohal olev kõrgrõhkkond siiapoole liigub). Seega tuleks igasugu oludeks valmis olla.

Autodest. Autosse tuleb kindlasti kaasa võtta lumelabidas (selline tõhusam, taskuvariant hästi ei sobi ;)) kuna tõenäoliselt on teed täis tuisanud ning võib ette tulla olukordi, kus tuleb autot välja kaevata. Ka krokodillid võivad vajalikuks osutuda, eriti kui pakane peaks võimust võtma. Krokodillide kasutamine aga eeldab kahte autot ühes kohas, soovitatavalt matka lõpp-punktis :)

Kuna metsaonnides ei pruugi üldse puid olla tuleks kaasa võtta saag ja kirves, häda korral tuleb metsaalust risust puhastada (sellega seoses lumest kah)

Riietusest ja muust. Soojad sokid ja korralikud saapad on hädavajalikud! Saapad ei tohiks vett eriti palju läbi lasta ning võiks olla ikka säärega, sokid peavad olema soojad ning jalaga koos ka saapasse mahtuma. Ei pea vist mainima, et sokke tuleb kindlasti kaasa võtta mitu paari. Ja unustage puuvillased niitsokid ära! Ma olen sel talvel juba külmavõetud varbaid kohanud, mitte ei tahaks, et see kellegagi meist juhtub.  Kõige kurvemal juhul võib varvastest lausa ilma jääda (see nõuab muidugi küll ka harukordset lollust ja ebaõnne ;))

Soe pesu. Jällegi üks element, ilma milleta talvematkal on raske hakkama saada. Seljakotiga lumes käimine (ükskõik kas jala, räätsade või suuskadega) on füüsilist pingutust nõudev ning paratamatult läheb selg märjaks, seda ka väga külma ilmaga. Lisaks sellele on külma ilmaga paigal olemine (lõunapausid jne) ka muidu jahe. Seetõttu peab soe pesu olemas selline, mis ka niiskena sooja hoiab või vett üldse ei seo – villane, sünteetilisest materjalist või võrk) Suusapesu sobib väga hästi. Jälle – puuvill on VÄGA halb variant (ma ei väsi seda kordamast; puuvill läheb higistades märjaks, seob vett väga hästi, seisma jäädes hakkab sellega aga koheselt külm, sest märg puuvill ei hoia sooja ja kuivab kaua) Kui tõesti on vaid puuvillast sooja pesu, siis tuleb seda mitu paari kaasa võtta ning välitingimustes vahetada.

Tuulejope tuleb võtta kaasa – pole midagi hullemat kui talvel tormituule kätte jäämine – välistemperatuur võib olla nt -5 kraadi, kiirusel 15 m/s puhuv tuul aga tekitab -16 kraadise külma tunde ning -10 kraadiga 20 m/s puhuv tuul tekitab lausa -35 kraadise külma tunde. Ja külma tuisuga lendavad ringi peened jäänõelad, millega vastu nägu saada on valus.

Väga kasulik asi on näomask (või suusamask) – see on üks soojemaid ja kergemaid riietusesemeid – see kaitseb pead, kaela ja nägu jahtumise eest – selle võib halva ja tuulise ilmaga pähe panna ning öösel magadeski pähe tõmmata – nee ei pea pead magamiskotti sisse toppima (eriti kasulik klaustrofoobikutele!) Loomulikult ei tohiks ka see olla puuvillane.

Iseenesestmõistetavalt peavad ka kindad olema soojad. Käed hakkavad väga kergesti külmetama, eriti kui seljakott piirab käte verevarustust. Kindaid võiks olla kaasas lausa kaks paari – kui üks paar saab märjaks, siis on kohe hea kuivad kätte panna.

Lisapatareisid tuleb kindlasti kaasa võtta – pealambid ja kaamerad lähevad külma ilmaga kiiresti tühjaks, sama kehtib ka mobiiltelefonide kohta.

Termosed! Veepudelites läheb vesi jäässe ning külma ilmaga on väga hea sooja jooki kaasas kanda. Veeprobleeme iseenesest muidugi ei teki – lund on kõikjal, seda tuleb lihtsalt sulatada.

Kindlasti ei tohi keegi maha jätta tulesüütamisvahendeid – tikke, tulemasinaid ja muud säärast. Lisaks võiks igaüks kaasa võtta ka küünlajupi – sellega on hea tuld põlema saada. Süütetabletid ka paha ei tee.

Talvel, eriti lumesaju või tuisuga on väga lihtne ära eksida, seetõttu peab kamba peale olema kaasas vähemalt kaart+kompass, soovitatavalt ka GPS.

Ja veel – igaüks peaks seekord ka endale isiklikult kaasa võtma midagi energirikast söömiseks – šokolaadi, halvaad vms, kuna nede kulu võib üpris suur olla ning ühisetl piisavat hulka kaasa võtta neid ei oskagi. Muu söök tuleb ikka kamba peale osta.

Muu vajalik on kirjas siin

Küsimusi?

Categories: Matkanipid, Varustus | 5 kommentaari

Navigeerimine

5 thoughts on “Talvematkale!

 1. Andre

  Näib, et pakase asemel saab siiski sula valitsema, nii et muretseda pole mõtet. Ja pikki vahemaid meil ka läbida ei tule, kuna nii eelarve kui matkal osalejate arv sai kärbitud; raske tehnilise matka asemel tuleb ihtsalt mõnu chill koos saunaga :)

 2. Iwan

  mulle sobib see ka sellisel kujul

 3. Tere!

  Otsin endale matkasuuski ja veebis tuhlamise käigus sattusin siia.
  Oskab keegi öelda, kust odavama hinnaga (alla 2000 EEK) matkasuuski soetada saaks?

  Siin-seal foorumites on mingitest Vene “Beskididest” juttu olnud. Pidi lausa 600.- kätte saama, aga ma ei kujuta ette kah, kus neid müügil võiks olla.

  Matkapoodides on vaid lääne valik.

  • Andre

   Hei, Siil.

   Mida sa matkasuuskade all ise täpsemalt mõtled? On vahe jahisuuskadel (sellised hästi laiad, mõeldud ka väga koheval lumel paigal seismiseks ja vaikselt tatsumiseks) või sellistel, millega saab ka kiiremalt ringi liikuda?

   Üks meie diskussioone sel teemal oli siin: https://zombitrippers.wordpress.com/2010/02/22/lumes-liikumisest-raatsad-ja-suusad/

   Ma kardan, et lääne värk on paratamatult see, mida hetkel siit poodidest ja ka järelturult saab. Aga ku sul lääne toodete vastu midagi põhimõtteliselt pole, siis uuri, hinnad pole alati üle 2000.-
   Aga ära matkapoodidest suuski osta ürita, kohutav juurdehindlus (sry Matkasport ;), aga nii see on. Ise välismaalt tellida tuleb odavam :)

   Mina ise kasutan matkamiseks selliseid suuski: http://ee.fischersports.com/en/products_ski.php5?parent=60027&show=detail&id_product=18910
   (paar aastat vanemad mudelid muidugi; 205 cm), head matkasuusad; iseenesest kuid kuskil soos, mätaste vahel, vööni puuderjas lumes sõitmiseks need loomulikult ei sobi (aga siis ei sobi ühedki suusad) Ise ostsin need 1390 krooni eest, Hawaii Expressist, seda küll aga kevadel kui kõikidel ajsadel olid hinnad all.

   Üldiselt tasubki uut ja ka kasutatud suusavarustust soetada kevadel, siis kipub paljudel seda äkitselt üle olema ja ka üsna odavalt. See käib ka Beskidide kohta. Kustkohast neid praegu Eestis saaks, pole kahjuks õrna aimugi.

   Kui sul on kohe tarvis, siis soovitan, mine vaata suusapoodidest just BC (backcountry) murdmaasuuski. Uuri järgi mis need maksavad (vbl on odavamad kui spordisuusad aga kuna suusahooaeg hakkas just peale siis… noh, võib ju vedada) Küsi müüjalt, neid ei pruugi alati väljas olla, kuna neid väga palju ei osteta.

   Teine asi on muidugi suusasidmed ja -saapad. Kui need on sul olemas, siis pole midagi. Kui aga mitte, siis on need omakorda lisaväljaminek. Lihtsalt, suusamatkale (mitmepäevalisele, ma mõtlen) ei soovita tavalise sport-suusasaapaga minna. Aga säärased suusasidemed, kuhu saab tavalise matkasaapa panna on üsna ebamugavad ja ebastabiilsed jällegi. (lihtsalt minu tähelepanek, see ei pruugi absoluutne tõde olla :))

   Ma kuulsin, et ka Visu pidi jälle suuski tootma hakkama… Ei tea muidugi kas selleks talveks ka mõned mudelid turule jõuavad.

   Igatahes soovin sulle edu suuskade leidmisel. Kui Sa midagi supersoodsat-superägedat leiad siis võid ju ka meilegi teada anda.

   Jõudu ja edu!

   Andre

 4. Tere siil,

  uurime asja, küsime suurjuhilt ja anname teada kui on midagi teada anda:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.