Detsembrimatk Jumindal?

Foto: George Lucas

Foto: George Lucas

Hei,

mis arvate, kui võtaks ette järjekordse matka? Matkatee seltskonnal on loodetavasti matkaisu juba taastunud ja näiteks minul, kes ma läbisin kõigest … Matkateest (mitu protsenti see oligi, Andre?), on tunne, et pole ammu metsas käinud.

Pakun minna matkama Juminda poolsaarele, mis ei ole kaugel, kuid on kaunis, nagu Lahemaa ikka, lisaks tahaksin mina vaadata Hara laevabaasi. Tegelikult sellest see idee sündiski. Tahan matkamarsruudiks linkida neid objekte:

1 – Hara, NSVL laevastiku top-secret baas, nii salajane, et Ülim Saladus ise läks sellest saladusest lõhki. Pidavat olema (allvee?)-laevade demagnetiseerimise jaam.
2 – kuskil seal on Eesti kolmas suurim masimaa rändrahn – Majakivi. Sealt mööda kulgeb ka matkarada, kuid nagu ikka, pole RMK lehel andmeid, kust kuhu ta täpselt läheb.
3 – niisama kaunis kõrge rand.
4 – Juminda neem, telkimisala, Juminda merelahingu mälestusmärk, petteraketibaas, üleüldse põnev ja looduskaunis paik.
5 – Kolga-Aabla – ilus liivarand, mis võiks kuidagi jääda tagasiteele.

Mis arvate? Karta on, et kogenumad on seal umbes ziljon korda käinud, kuid siiski. Toimuda võiks näiteks 14-16. detsember. Piirkond on hästi ligipääsetav, kilometraaž tagasihoidlik.

Tahan merd, metsa ja kehva ilma :)

Ivan.

Categories: tulevikuplaanid | Sildid: , , , , | 61 kommentaari

Navigeerimine

61 thoughts on “Detsembrimatk Jumindal?

 1. Endalegi üllatuseks olen vist selle matkaplaaniga nõus :D

  Mis puudutab N Liidu top secret baasi, siis tegemist oli mereväe katsepolügoniga, mille ülesandeks oli katsetada kui hästi on laevad kaitstud miinide vastu. Selle baasi põhikeskus asus minu teada hoopis Pärispea poolsaarel Suurpeal, kus oli baasi tarbeks ehitatud eraldi asula koos koolide, lasteaaedade jms.
  Hara lahe põhjas paiknesid erinevad katsestendid, laevad sõitsid nende kohale ja siis tehti mõõtmisi.

 2. saeveski norskaja

  Haras toimus tõesti allveelaevade demagnetiseerimine.

  Pikanõmme raja peale saab eksimatult kohale, kui riigimaanteed pidi minnes jõuate Tapurla teeristini ;)
  Pikanõmme tee võib ka ses suhtes olla hea läbida, et sügiseti on seal tihtilugu tee väga poriseks sõidetud vahvate off-road sõidukite omanike poolt. Aga tee väärib käimist, ja kui teil veel soodest kopp ees pole, sisi saate vahepeal pori seest tõusta üle künka ja soos ka sumbata;)

  Kolga-Aablas on selline vahva asi nagu pererestoran, kus on ilmselt tore kõhr täis süüa peale matka:http://www.sonumitooja.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=1248:perekond-kiho-avas-kolga-aabla-kodus-restorani

  Leesil jällegi võite puhkehetkeks kokku leppida Artur Talvikuga mingi väikese kinokülastuse – tal on seal väike kinosaalike ehitatud. Pole küll ammu seal käinud, aga loodetavasti töötab;)
  http://www.talvik.ee/kulakino/?page=6

  • saeveski norskaja

   Parandan ennast – kino näidati ikka Tapurlas, mitte Leesil;)

 3. saeveski norskaja

  Norskaja sai borrelioosi Saeveskis ööbimise öösel ja tegeleb sellest taastumisega ning ilmselt on nkn matka nädalavahetusel Pärnus. Muidu osaleks vähemalt osaliselt :)

 4. poolt :)

 5. kuulge aga ma kutsuks ühe sõbra seekord kaasa matkale. sõber on tore… tema nimi on Jon. sõber võtaks oma tüdruku ka kaasa… temast ma ei tea midagi :D mis arvatakse?

  • …muide Jaanus on tegelikult seda sõpra näinud – too tüüp, kellega me Aegviidus kokku juhtusime rongi oodates, kui RMK teelt tagasi tulime

  • Iwan

   kutsu ikka, vaatame tüdruku üle

 6. mina olen kahjuks hõivatud laupäeval kell üheni umbes, siis lõpetan veskimetsas loengud ja võin tegelt matkaga liituda, kuna mingid bussid sinna ju käivad. Või kuidas arvate, et teil endil on plaanis minna? bussid-autod? distantsid on väiksed, pealegi tehakse poolsaarele nö. ring, seega on auto isegi täitsa võimalik lahendus?

  • Iwan

   ma arvan, et tegelikult tuleb see matk ilmselt nii lühike, et sa saad tõesti ükskõik kust kohast liituda, ja kuna kaugel ka ei ole, siis kasvõi oma autoga tulla.

 7. Marju

  Kuna mul hakkab 17ndal puhkus, siis hea meelega annaksin selle matka näol puhkuse avapaugu. Isiklikult jätaksin stardi 15. detsembri peale.

 8. yaanus

  Too Kristeli tuttav sõber tundus ok, tema tüdrukust mina samuti ei tea midagi :) aga ülevaatuse soovitan Ivanil teha talle ikkagi, kas visuaalse, tehnilise või kui põhjaliku, see jäägu siis Ivani otsustada. Kõige parem kui talle tehtaks täelik Zombikate kõlblikkus- ja sobilikkustest.

  Too kant seal on väga ilus, ja seda just suvekuudel, praegu talvel on esiteks päevad lühikesed, valget aega matkamiseks väga vähe ja ma ise veidi kahtlen, kas hr Talvik enda mereäärses palmajakeses talvel väga viibib, all keldris oli tal tõesti väike kinoruum. Tapurla vana kalurite sadam oli isiklikult minu jaoks ka väga lahe koht, sealsamas ülevalpool on ka vaatetorn kus saab ümbrust imetleda.
  Majakivi-Pikanõmme matkarada oli aastaid tagasi RMK lehel minu meelest täitsa ilusti kirjeldatud ja praktikas kerge vaevaga leitav.
  Hara allveelaevade demagnetiseerimise sadam on väga lahe objekt, akvalangistide meelispaik, sealsamas üleval rannanõlval metsas on mahajäetud sõjaväeosa majad.

  Mina aga olen 15. tööl, võibolla pean ka 16. tööl olema, seega minupoolset osavõttu ei toimu.

 9. Iwan

  noh, matkalised, kuidas suhtute sellesse, et Juminda matk tõotab kujuneda päris talvematkaks? Gismeteo näitab 14-16.dets õhutemperatuuri öösel -5…-8 kuid päeval leebelt, -1…+3, pühapäeval lausa vihmaga (?). Muidugi see tõenäoliselt muutub.

 10. Liina

  Mul jääb seekord ilmselt vahele.
  14 ja 15 on töö-ööd, lisaks olen ma esimestest korralikkest talvepäevadest köha ja nohu saanud.
  Kui tervise taastamisega hästi läheb ja rahutus tapab, ühinen ehk päevakseks ajaks, eks näis :)

 11. Aga kui nüüd konkreetselt asi ette võtta, siis milline on plaan, kes millal liigub, kas panustame klaabule, kuidas toitudega jne? Ise liituksin ilmselt laupäeval, sest reedel olen sõidus ja jõuan tagasi Tallinnasse õhtul 11 paiku. Muidugi olen valmis ka reede hilisõhtul metsa suunduma, olenebki, kuidas logistika toimib. Kuna ma aga sel päeval väga levis ilmselt ei ole, tahakski pildi täna-homme selgeks saada ja vastavad ettevalmistused teha. Jon ja Eva on ka tulemas (laupäeval, üheks ööks seega, learning-by-doing matkakooli saama :)…

 12. võib olla on mõtet kõigil startida laupäeval, sest väga paljud ei saa alustada reedel seekord

 13. Andre

  Laupäevane variant tundub selles valguses mõistlikum küll, seltskond ei lagune siis väga suurele maa-alale laiali ;)

  Tehnilised nüansid eelseisvaks nädalavahetuseks siis: Ilm saab tõenäoliselt olema (EMHI, Norra ilmateenistuse ja gismeteo andmetel) selline jahedapoolne poolkõva, nagu viimastel päevadel on olnud, suurt muutust oodata pole, läheb lihtsalt pisut külmemaks. Vihma väga tõenäoliselt ei tule, küll aga suure tõenäosusega lund. Pilvine on päris kindlasti ning õhutemperatuur on kogu aja vältel seal -4 – -8 kraadi vahel (ka öösel). Pühapäeva õhtuks läheb tõenäoliselt külmemaks. Laupäeval võib olla aeg-ajalt üsna tuuline, eriti mere ääres, sellega tasub arvestada nii riiete kui ka magamisaseme valikul. Kui tuuline täpselt, on aga hetkel veel võimatu ette ennustada, seega on raske öelda, kas otsustada klaabu või mõne stabiilsema magamisaseme kasuks.

  Kuna lähemad paar päeva saab olema suhteliselt soe, siis saab ka lumi olema selline raskem ja tihe ning võiks olla päris suusatatav. Aga ma saan aru, et suuskadega minek ei ole eriti variant suuskade nappuse tõttu :)

  Kindlasti tasub kaasa võtta bahillid või mingisugusedki säärised, kuna lumes sumpamise puhul kipub lumi ilusasti üle saapaserva tulema ning jalgu märjaks tegema. Häda korral aitab ehk ka toruteip välja.

  Loomulikult võiks selsamal põhjusel olla sokkegi kaasas rohkem kui üks paar. Aga see peaks olema ilmselge ;)

  Kindaidki tasub võtta kaasa rohkem kui ühe paari – ka kindad kipuvad segastel asjaoludel üsna kiirelt märjaks saama.

  Puuvill on paha-paha! Kui vähegi võimalik, siis pesu võiks olla mingist sünteetilisest materjalist või villast, puuvillaga hakkab lihtsalt väga kiirelt külm.

 14. Okei, aga minemas on siis Andre, Anni, Ivan, Külli, Marju, Kristel, Jon, Eva. Kuna distants on vist väike, vb on siis mõtet minna autodega ja teha ring? Sellisel juhul on ajaliselt kõik paindlik. Kui ma õigesti aru sain, siis Jon oli valmis autoga minema. Teine siis eeldatavasti Anni oma? Öö mõttes mina oleksin klaabu poolt – me ei pea ju randa seda püsti panema, võime otsida mõne varjulisema koha. Mitu inimest sinna alla mahub?

 15. klaabu alla mahub 7-8 ja seda võib panna Juminda poolsaare tipus olevale telkimisalale, kus on kõrge metsa varjus suhteliselt tuulevaikne.

 16. mina saan liituda laupäeval umbes nii, et kui ma kell 1 lõpetan veskimetsas loengud, siis kohe võiks otse tulla. Kahjuks ma ei saand eriti aru neist bussidest, seega vb siis auto oleks nagu plaan. Kas on veel keegi, kes tahaks laupäeva lõunal minuga koos autoga tulla või mis kell üldse võiks start olla?

 17. nonii. hüpoteetiline küsimus. mul on veel kaks sõpra :D (no on mul ikka palju sõpru… naljakas, tavaliselt on vaikus majas ja siis nüüd kõik on kuidagi korraga välja ilmunud) – igal juhul kaks väga toredat noormeest, Mattias ja Kaur, kel oli plaanis ka sel nädalavahetusel metsa minna ja kutsusid mind kaasa… nüüd ma siis olengi kahtleval seisukohal, et mida teha :D iseenesest oleks neil hea meel lisaseltskonna üle ja oleksid ideeliselt hea meelega meiega liitumas, samas ma ei julgenud kohe niimoodi ülbelt kogu küla kaasa kutsuda, ehk siis mõtlesin, et kooskõlastan enne, mis arvatakse. koos nendega oleks 10 inimest… mis on kuidagi eepiliselt palju. samas mina isiklikult olen alati seda meelt olnud, et mida rohkem seda matkaseltskonda on, seda parem, niigi on meid vähe. aga 10 on siiski päris suur number, läheb liiga läbuks? seda võin ma öelda, et seltskonnale on nad igal juhul pluss :D nii et kuulan huviga mõtteid.

  • Ei ole vastu, olgu su küsimus nii hüpoteetiline kui tahes :) Kutsu julgelt kaasa.
   On ennegi üheksakesi käidud, veidi hajusaks on seltskond küll läinud ning logistika ka keerulisemaks aga tegelikut ei ole hullu.

 18. Küllile meeldivad uued inimesed. Eriti, kui need on toredad meesterahvad :) PS. Marju ei leidnud matkaks vaimujõudu ja ei tule, 10-1.

 19. meid võib olla kuitahes palju. mind huvitab pigem see, et kuidas me starti ja marsruuti teeme? Ma ei ole arvestanud nii korraliku lumekattega. Ühe ööbimisega Juminda poolsaarele tiiru teha praegusel ajal võib olla üsna keeruline. Lisaks tundub mulle, et selle matka põhiseiklus on ööbimine. Ööbida tahaks mina isiklikult seal tipus, sest koht on äge, ja on ametlikult lubatud mingit värki püsti panna. Aga kas me Haralt sinna tippu ka 1 päevaga (valgega) jõuame. on kaheldav. Ainuüksi selle otsa pikkus on ca.12km. Iseenesest pole vist hullu, kui pimeda peale jääme.

  Igatahes tundub mulle, et võib teha sellise päevamatka, et minna kahe autoga, jätta üks ööbimispaika, sinna samasse jätta ka meie katus, ning teisega sõita Hara piirkonda, kust siis jala uuesti tippu. Pühapäeval võib teha sellist uimast hommikut. Kui keegi hakkab öösel külma kätte surema, on auto häda pärast olemas. Lisaks on pühapäeval minu ema sünnipäev, ja ma tahaks linna tagasi jõuda 7 paiku.

  • No aga selge, ma siis ütlen neile, et nad on teretulnud, kui nad soovivad.. Nad ise vb lähevad ikkagi juba eelmisel õhtul metsa, siis peab lihtsalt vaatama, kuidas seal marsruudi mõttes hea trehvata on vms. aga auto kommentaariks niipalju, et mina eelistaks seda kuidagi nii teha, et oleks ikka matka moodi, st autoga sõitmist suhteliselt vähe. 12 km päevaga võiks ju hakkama saada küll, pimeda peale jääme nvn, kuna nii vara läheb pimedaks. samas ei ole väga põhjalikult marsruudi-valikusse ja kaartidesse süvenenud, seega väga suure suuga sõna ei võtaks. aga tore ju oleks, kui ei oleks siukest autoga kohale matka…

 20. Lumikatte paksus seal piirkonnas on hetkel 15-20 cm. Koorikut ilmselgelt pole kuid lumi väga kohev ka ei ole, mistõttu selles käimine võib omajagu kurnav olla. Samas saame suures osas liikuda mööda auto- (või muidu) teid, mis võivad ilusasti lumes sumpamata käidavad olla.
  Tuult lubatakse sinna pühapäeva varahommikuks kuni 13 m/s, mis tähendab, et pinnatuisk lärtsatab tagasiteel suure tõenäosusega vastu nägu (tuul on kagust ja lõunast) aga taevast vähemasti lund juurde ei tule :)
  Oht on muidugi selles, et öösel võib see koormakattest klaabu nii kõvasti kolisema hakata, et ei lase magada. Seega võiks igaks-juhuks telgid kaasa võtta.

  http://www.yr.no/place/Estonia/Harjumaa/Juminda_Nina/long.html
  ja
  http://www.emhi.ee/?ide=19,250

  Me võiksime matka ju ka lõpetada vabalt näiteks Kolga-Aablas, see jääb Juminda TAst sama kaugele kui Haragi. Siis ei pea ka autodega nii pikalt ringi kärutama. Samas tähendab see ka seda, et väga ja uimast pikka hommikut pühapäeval teha ei maksa, eriti kuna mõnel meist on aja peale minek.
  Kui me aga tahame ka Majakivi juures käia, siis võiks alustada laupäeval pisut varem. Ma saan aru, et kõik peale Külli saaksid juba varahommikul minema hakata?

  Majakivi õpperada on pikk, veidi üle 6 km (pikk sügava lumega käimiseks :)) aga Majakivi ise asub muidugi lähemal; meil pole kohustust kogu rada läbi käia. Matkarada kindlasti keegi lahti ajanud pole, seal saab sumbata küll. Aga millised seal realsed lumeolud on saame näha kohapeal ning siis otustada, kas me võtame selle tee ette ja kui kaua selleks aega võib kuluda.

  • eile arvas Mattias vähemalt, et nad lähevad ise reedel juba, seega ma eeldan, et nad on suhteliselt self-sufficient ööbimise mõttes ja seega ei tohiks ju probleemi olla. Jonile ja Evale broneeriks küll koha laavu all… mis kell meil üldse start on? Külli vist saab alles peale ühte – kas see tähendab, et kõigi jaoks on start nii hilja, või teeme ühe ekipaaži hommikul ja teise koos Külliga?

   • See, kui minna kahe autoga eraldi aegadel ei võimalda meil autosid erinevatesse kohtadesse jätta. (kui välja arvata lõpp-punkt muidugi) See tähendab et on valik – kas kõik ühel ajal ja ring ümber poolsaare (Kolga-Aablani) või autod eri aegadelja edasi-tagasi marsruut.

 21. kui pikk oleks ring ümber poolsaare?

  • Hara baasi juurest Juminda TAni – ca 13 km
   Juminda TAlt Kolga-Aablani ca 12 km
   Kolga-Aablast Hara baasi juurde (mööda teid) ca 10 km

   Kokku ca 35 km

   Kui me tahame Majakivi juurde minna lisandub veel ca 5 km.

 22. 35 on päris palju sellise ilmaga, just a wild guess.
  mina olen valmis tulema nii auto kui bussiga lõunal. kahjuks ei ole võimalik varem. ja kahjuks on nii kiire hetkel,e t ei jõua isegi läbi mõelda seda plaani… :S

 23. Hetkel on variante kaks: Hara baas – Juminda – Hara (mõistlik oleks siis üks auto ka Jumindasse ette ära sõita)
  ning Hara baas – Juminda – Kolga-Aabla.

  Millist varianti eelistada võiks jääda siiski hetkel lahtiseks, lõplikult võiks ära otsustada alles kohale jõudes ning teeolusid uurides.

  Juhin tähelepanu sellele, et autodel, millega kohale sõita võiks olla enam-vähem pädevad akud, mis peavad ühe ööpäeva metsa all olemist vastu :)

  • Laeme sinu Powergorillaga

   • See ei võimalda kahjuks seda, väljundvool na lahja. Startmonkeyt meil aga pole.

    • siinkohal julgustan Joni/Evat sõna võtma auto koha pealt ;) aga nagu ma aru sain, siis on start vähemalt autoga startijatel ühine ehk siis siis, kui Külli vabaneb?

     • Ei tea, keegi pole ju sõna võtnud. Eks see oleneb natuke Küllist ka.
      Samas miks ka mitte. Kohale jõuaksime siis ca 14 – 14.30 paiku. Majakivi juurde siis vist hästi ei jõua?

      Meie auto on selle koha pealt enam-vähem OK, ööpäev -10 käes ei tee käivitamist võimatuks :) Tegelikult saab valdav enamus autosid sellega hakkama kui aku just väga vana või väike pole või kui mootoris väga viskoosne õli või diiselmootoris suvine kütus pole. ;)

 24. menüüga tegeleme laupäeva hommikul?

 25. minu auto siiani on käivitund. kui ta pika maa sõidab ja laeb, siis ei tohiks ju olla probleem. 100% garantiid ma ei anna. Aga samas kui ma pean üksi järgi tulema teile, siis ma ei näe võibolla muud lahendust (busse pole ikka vaadand, juhe on kergelt koos ja pean täna kõik ära pakkima, sest homme on ülikiire ja ööseks enam koju ei tule). Ma ei saa praegu väga aru, kas siis keegi tuleks veel minuga? Ma arvan, et kui te saate startida hommikul siis ärge oodake minu järgi, et terve ilusa päeva aint pimedas kõndida. Minge ikka vara ja nautige talve. Kui keegi ei saa vara või tahab mulle seltskonda pakkuda, would be nice.

 26. Kes saab startida homme kohe hommikul? Kui sellist rahvast on piisavalt, siis võiks sisseostud teha juba täna. Kui aga homme enamus tahab kella 10-11-12 ajal alles startida, siis on juba mõtet Küllil minna koos kõigiga ja sisseostud võib teha hommikul.

  Ise olen valmis minema kasvõi koidul.

 27. Söök on ostetud. Start koidul, st 9.11 :D

  Kes tuleb meie auto peale?

 28. Veel paar asja:
  Kui kellelgi on lühikese varrega lumelabidas, siis võtke palun kaasa. (võib muidugi ka pika varrega olla, aga siis on seda kehv tassida/autosse paigutada) Laagriplatsi tuleb tõenäoliselt puhastada.

  Pange pealampidesse uued patareid ning ei tee ka paha varupatareid kaasa võtta. Külmaga tühjenevad need ilgelt kiirelt ning pimedat aega on palju.

  Tuult saame mõnuga, seega maskid, kapuutsid, lisabuffid jms. võivad osutuda hädavajalikuks.

 29. Iwan

  ma saan võtta lumelabida, sellise keskmiselt kompaktse. Meie tuleme koos Kristeliga Jon-Eva ekipaažis. Lähme kohe Hara baasi?

  • Võta kaasa.
   Meil ei ole vist teel mingeid peatusi tarvis teha. Aga lähme siiski koos. Hakkame kodust sõitma siis päiksetõusul.

 30. Viimane update siis minu poolt on selline, et Kaur ja Mattias on praegu kuskil Aegviidu kandis metsas juba, ja et nad siiski leidsid endale kaasvõitlejad, siis ei hakanud asja keeruliseks ajama ja seega meie neid homme ei näe. Aga võib-olla kunagi hiljem mõnel teisel matkal. Jon ja Eva stardivad kell 10 enda juurest Siilist, võtavad peale Ivani, siis minu ja siis Viimsisse. Pakime natuke ja tuld. Kahjuks koiduga me siiski teele ilmselt ei asu, aga üritame siis võimalikult ruttu. Ja noh, siinkohal on see vist asjakohane – tuult ja tormi :D

  P.S. Jon ütles, et tal on 4ne telk, kus on kolmekesi hea, nii et ma siis lähen neile 5. rattaks ja kontrollin, et nad ikka matkast rõõmu tunneksid :D

  P.P.S. Äkki peaks mingi ristimisrituaali uutele matkajatele välja mõtlema :D

  • “P.P.S. Äkki peaks mingi ristimisrituaali uutele matkajatele välja mõtlema :D”

   Las tassivad meie asju :)

 31. Jon

  Kiitus ja au korraldajatele! Väga äge matk, tänu igakülgsele nõule ja varustusele oli täitsa soe sellise külma ja tuulega. Ja kui hommikune linnuke oksal, kes laulis oli Andre koos primuse kohinaga, siis see tekitas väga koduse tunde :) Ja personaalne tänu Kristelile, kes Joni ja Eevat juhendas matkaeelselt igasuguste peensuste, jämedust jm matkaiseärasustega. Jääme Starwarsi pilte ootama :)

  • Iwan

   pildid siinsamal lehel “Meedia” all.

   cheers ja olite ise tublid! Ja veel, Jon, sa pead siia klikima

   • Jon

    Väga järjekindel oled :) Ma juba aga immuunseks muutunud selle mängukahvli suhtes :)

   • aga titaaniumluhvlit seal ju ei ole??

    • Iwan

     tõepoolest, tegemist on plastik-kollektsiooniga

    • Andre

     Titaanluhvel on siin:

     • Jon

      See titaaniumist variant juba täitsa profiriista moodi.

      Muuseas kõik plastmass, mis toiduga kokku puutub eritab mingil hulgal plastmassiosakesi, mis süües organismi satuvad ja jäävad sinna pikaks ajaks. Hiirtel näiteks selgus, et kui nad küüntega plastmasspuuri kraapisid ja samas puuris sõid, siis hakkasid neil ilmnema korraga nii mees kui naissoo tunnused ja erinevad vähivormid. Mõni plastmass on ohutum aga plastmassiosakeste osas pole me keegi kaitstud, ka nende osas mis spetsiaalselt söögiga kokkupuutumise nõetele vastavad. Kui keegi on turvalist söögiga kokkupuutuvat plastmassi näinud, siis oleks huvitav tutvuda. Eelistan alati toidunõudena kas metalli, klaasi või keraamikat, sest ainult nendes saab toit olla tervislik ja maitsev.

     • Jon

      Siin on üks plastiku osas hoiatav klipp prantsuse aktsendiga http://www.youtube.com/watch?v=VbAIqUhm2zc

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.