Kevo kanjoni Suur Matk

Kevo kuulsaim vaatamisväärsus talvel. Foto - Hannu Vallas

Kevo kuulsaim vaatamisväärsus talvel. Foto – Hannu Vallas

Seda lahedat ideed minna suve lõpus pikale matkale Soome tippu Kevo loodusreservaati tuleb hakata vormistama kindlamaks plaaniks. Selleks tuli eile kokku Asutav Kogu.

Tähtis on see, et kõik ikka peaksid seda plaani meeles ja näeksid pisut vaeva selle nimel, et saada mingi kindlus küsimusel, kes mis ajal matka läbi teha saab. Selleks on internetis avatud Doodle, kus valikute rohkuse tõttu tuleb seekord märkida mitte päevad, millal Sa saad tulla, vaid need, mis on Sul kinni ja millal Sa päris kindlasti ei saa tulla.

Loomulikult tahaksime me kõik teada, mis suurusjärgus võiks olla sellise ürituse eelarve? Eks see sõltub ilmselt päris palju osalejate arvust. Asutava Kogu eilsest arutelust selgus, et tõenäoliselt on kõige soodsam variant minna autoga (või mitmega). Reisi pikkuseks olen ma arvutanud Helsingi sadamast meie matka oletatava punkti A (Sulaoja) 1245km. Arvestades kütuse kuluga nt 8l/100km ja kütuseliitri hinnaga 1,5eur/l, on ühe auto edasi tagasi sõidu hind ca 300 eur, mis teeb nelja reisija puhul 75eur/nägu. Toitumine ei ole kallim, kui tavalise Eesti matka puhul, kuna ilmselt me toome kõik asjad Eestist kaasa. Transpordi hinnale lisandub praamipileti hind, mis võib olla 20-30 euro kandis reisija kohta.

Sõidu aeg ühte otsa on orienteeruvalt 16 tundi, mis tähendab igal juhul ööbimisega sõidu. Nüüd kuna Soomes on loodusturism päris kenasti arendatud, on seal ilmselt palju kohti, kus vahepeal ööbida saab, kuid mina tean üht väga ägedat matkaonni, mis on kõigest paarsada meetrit maanteelt, kus me sõitma peaksime, ja pakun, et võib sela peatuda. Ta küll ei jää päris 50/50 marsruudile, kuid arvestades esimese päeva varajast starti ja praamiga minekut oleme selleks ajaks kindlasti väsinud ja tahame grillida ja õlut juua.

Kohalesaamise ülevaade kommentaarides.

Categories: tulevikuplaanid | Sildid: , , , , , | 65 kommentaari

Navigeerimine

65 thoughts on “Kevo kanjoni Suur Matk

 1. Iwan
  Teekond matka algusesse. Vahepeal märgitud võimalik peatuspaik.

  Teekond matka algusesse. Vahepeal märgitud võimalik peatuspaik.

  teekond Sulaoja külani. 1244km ja 16 tundi, lisaks esimesel päeval 2,5t praamiga. Vahepunktiks on pandud Pulkkila kandis asuv Haapuvuoren Laavu, mille puhul kilometraaz oleks:
  – 1. päev: 2,5t praam + 525km
  – 2. päev: 719km

  Haapavuoren laavu suvel 2012. Foto: Ivan

  Haapavuoren laavu suvel 2012. Foto: Ivan

 2. väga hea, asi liigub (Y) :)

 3. Iwan
  Marsruut Kevo loodusreservaadis

  Marsruut Kevo loodusreservaadis

  “In Kevo Strict Nature Reserve, you can experience the Lapland landscape at its most wondrous. There are two marked trails, along which hikers may explore the area. Both trails are quite demanding.

  The 40-km-long and at some places almost 80-metres-deep canyon-like valley of the River Kevojoki forms the core of the area. The rest of the nature reserve is fell highland crossed by gentle slopes of ravines. There are also large tundra-like open mires.”

 4. Ai kui äge :)
  Kas ma sain õigesti aru, et duudlis märgin rohelise linnukese päevadele, millel ma tulla ei saa? Ehk siis väljad, mis jäävad roosaks, võiksid olla matka toimumisajaks?

 5. Iwan

  tegelikult see mõte, et me läheme Murmanski laiuskraadilt veel põhjapoole, on üsna õudne :D

  • Miks õudne? Suvel on seal soe ju, polaarpäev ja rõvedalt palju kihulasi ja muid putukaid :) Augusti kohta tegelikult ei tea, aga juulis küll.

   • Iwan

    augustis võib seal vabalt olla öösiti alla nulli, ja polaarpäev on augusti lõpuks juba ära olnud.

 6. Peaaegu sai siis otsustatud, et Kevo kanjoni matk toimub 30. august – 8. september

  • Iwan

   mina saan aru nii, et vahet tegelikult ei ole, kui startida siiski laupäeval 31.08 hommikuse praamiga.

 7. See tähendab, et inimesed võiksid ära otsustada kas nad tulevad või ei, et saaks hakata mõtlema transpordi ja muidu eelarve peale.

 8. Tundub, et asi on lukku läinud… kuna mina olen Eestis lõplikult tagasi alles 4. september, siis tuleb vist soome matkast suu puhtaks pühkida… kahju.

 9. Iwan

  Praeguse seisuga siis viiekesi?

 10. duudli järgi tundub nii. Meil on nüüd kaart ka olemas. Meil on nüüd kaart ka olemas, et jeee!

 11. Kuidagi vähe osalejaid on Duudlis end kirja pannud?

  • no kui te kannatate oodata stardiga 4. septembrini, siis… eeldusel, et lennuk maandub plaanipäraselt 7:30 4. septembri, so kolmapäeva hommikul, sealt edasi loetud tunnid oleksin valmis startima ja oleks meid juba kuus. kogu asi kõlab ikka nii hästi, hea meelega matkaks kaasa (: nii et kui vähegi annab korraldada, oleksin superrõõmus, kui ei.. eks siis matkab kunagi hiljem kuskil mujal! tervitused siinkohal kõigile zombikatele :)

   • Iwan

    hei, Kristel! minu teada Anni tahtis juba 9. või 10. Talinnast mujale startida, st. start 4. jätaks meile väga vähe aega. Aga kui hoopis sina saaksid korraldada enda tagasitulek ikkagi hiljemalt 30. augustil, siis hea meelega teeme sulle autos ruumi. Sa ju ometi ei õpi seal 4. septembrini või mis?

 12. Ma s6idan 9. 6htul 2ra. Seega tahan 8ndal tagasi j6uda. Nii nagu paika sai pandud.

 13. Ja meiega liituvad Hanna ja Daniel. Hurraaa!!! Nii et meid on nyyd 7. Nad saabuvad Helsingi lennujaama laup2eval 31. august kl 13.05. Ja lahkuvad 8. septembril kl 18 paiku, samuti Helsingi lennujaamast.

  Kuna lennupiletite ostmisega oli kiire, siis v6tsime Andrega sellise otsuse vastu, et kell 13 midagi Helsingist startida ei ole liiga hilja. K6ik pahameel (mida ma loodan, et on 0% sest liitujate n2ol on tegemist v2ga 2gedate inimestega) palun suunata meie poole.

 14. me like!

 15. Lapimaal juhtub ka kesksuvel selliseid asju:

  Kesksuvine lumesadu ja tuisk üllatas soomlasi

 16. Liina

  Tervist,
  Minust nii palju, et kuigi ma suure hurraaga panin aasta alguses kirja, et augusti lõpp septembri algus on mulle hea aeg ehk saan ma 31.08 lõppevat puhkust ülemustega läbirääkides kenasti edasi lükata. Siis hetkel on selgunud, et päris nii hästi mul siiski ei lähe :( Praegune puhkuse aga augusti lõpus jääb paikka ja kahjuks ma teiega ühineda ei saa.
  Loodan, et suudate mulle andestada :)

 17. Anni, mis saab sellest bussist?

 18. Liitusin Viking Club-iga, et praam odavam oleks. Augusti esimestel kuupäevadel peab kindlasti bronni tegema.

 19. Buss on olemas.

 20. Mis kui suur buss kui mitmele inimesele?
  Kas bronnid on juba tehtud?

 21. Kas matk algab 30. või 31 augustil? Mis kell? Ilmselt esimese laevaga hommikul üle lahe Helsingisse? Aga kumb päev siis? Tahaksin tööl asjad vastavalt paika sättida.

  • Iwan

   matk algab 31.08, laupäeval, esimese Vikingi praamiga üle mere. Tagasi oleme loodetavasti pühapäeva, 8.09, õhtuks. Saatsin Vikingile hinnapäringu.

 22. Iwan

  “Reisi koguhind Eesti klubiliikmele on 166 eurot.
  Hinnad muutuvad vastavalt laeva täituvusele. Kinnitamata broneeringu puhul võivad hinnad muutuda.”

  tundub normaalne hind?

 23. Daniel

  Tere Zombied! Aurora Forecast: active sunspot detected, Kp 5!!!

  The sunspot is facing earth at this point, due to the solar rotation the same side will be facing us 27 days from now. This means that if the spot remains active for that long we’ll face it again and get some guaranteed Aurora displays!

  • Iwan

   let’s hope for good weather then. Rain = no Aurora :(

  • Daniel

   Aurora result from the sunspot I mentioned before, seen as far as Scotland:

   • gotta bring my best camera, extra kilograms…

    • Daniel

     I can carry some of your accesoires (lenses/tripod/charger) if that means I don’t have to bring my own D70s heavyweight ;-)

     • The problems you guys are facing are tremendous, are you sure youre gonna survive the trip? :D

     • Daniel ja Hanna

      Yeah, tremendous indeed, and don’t even get me started on the vodkabottleweights!

     • Daniel, I will bring 7D, and will try to match a best lens there. I have 24-70 2,8, which is too heavy, but I’m trying to borrow smth else and try if it’s any good. I will also have to borrow a light tripod from Andrei, so I’m really counting on you carrying that :D
      Btw, weather forecast tells it’s going to be cloudy, but then again, noone can exactly predict weather 10 days ahead.

    • Daniel

     How much is the tripod? My bag weighed in at “only” ~15 kg (ex. food) so I’m feeling a little courageous and wanting to bring my cam kit still (+2.5 kg), which includes a sturdy mini-tripod.

     So depending on the weight I’d just go for sharing my ultralight one.

     • Andy gave me to choose between two. One of them was quite light – 665 grams. I can carry it myself :D

 24. OMG, ma tahan aurorat!!!

 25. Iwan

  Meie reis on broneeritud.

  31.08 Tallinnast kell 08.00 – Helsingis kell 10.40 M/S Viking XPRS
  8.09 Helsingist kell 20.00 – Tallinnas kell 22.30 M/S Viking XPRS

  Reisi eest peab olema makstud 166 eurot 21. augustiks. See tähendab 33,20 eurot / nägu, mida palun kõigil asjaosalistel kanda üle minu arvelduskontole enne 20.08. Palun märkige seletusse: praami broneering.

 26. Olen uurinud auto transportimise võimalusi nende kahe punkti vahel, kus me alustame ja lõpetame.
  Utsjoki loodustoast (mis on nagu selle piirkonna RMK teabepunkt) sain kolme ettevõtja kontaktid.
  Üks vastas kohe, et neil pole sel ajal piisavalt töötajaid, et teenust pakkuda. Teine pole siiani vastanud. Kolmandalt sain sellise pakkumise.

  Auto transportimine maksab 70€. Lisaks pakkus ta mulle mökis ööbimise võimalust. Neil on neljakohalised mökid, mis maksavad 50€ öö. Et meid on 7, siis tuleks võtta 2 mökki, st 100€ öö = 14,3 € inimene/öö.
  Samuti on võimalik saada seal sauna.

  Nii, aga miks ma seda möki asja siin üldse räägin. Sellepärast, et see teenuseosutaja asub Utsjokil, mis on selles punktist, kus me matka alustame ca 120 km põhjas, täiesti Norra piiri ääres.
  Selleks, et tema saaks meie autot transportida peame meie ta kuskilt peale võtma. Kuna 1.sept õhtul jõuame kohale tõenäoliselt üsna hilja, pigem isegi öösel, siis on ehk mõttekas kohe otse Utsjokile sõita, seal ööbida ja 2.sept hommikul varakult raja alguspunkti sõita.
  Ja võibolla oleks tore viimane öö enne SUUUUUUURT matka linade vahel olla…?

  Tahan selle pakkumise kohta kiiiret tagasisidet. Pean juba homme talle teada andma, kas ja mida võtame.

  • Utsjoki asub siiski mitte 120, vaid 12km põhjas.Tekib kaks küsimust:
   – miks me peame alustama “ülevalt”, ja mitte “alt”?
   – et kuna autot tuleb transportida raha eest, miks ei või jääda tolle variandi juurde, mis vahepeal oli, et teeks ringmarsruudi?

   Need lisakulud tunduvad mulle igatahes praegu täiesti ebaotstarbekad, no offence. Selline on minu arvamus.

   • Vabandan, täpsustamta jäi see, et olen ise kogu aeg mõelnud, et alustame Sulajojalt ehk siis raja lõunapoolsemas otsas, siis jääb Utsjoki kindlasti kaugemal kui 12 km. Muidugi võib alustada ka Kenesjärvelt ja liikuda Sulaoja poole. See nö ametlik läbimise suund tundub olevat lõunast põhja, aga see ei tähenda midagi.

    Muidugi võib ju siis teha ka ringmarsruudi, sellisel juhul näeme kanjonit vähem.
    Ringmarsruut algab Sulaojalt.
    Mida ülejäänud ringmarsruudist arvavad? Mina isiklikult olen nagu kuidagi juba arvestanud selle A-st B-sse marsruudiga, sest see tundub vähe põnevam ja raskem.

    Nagu kirjutasin, siis möki võtmise kohustust ei ole, aga autotranspordikulu täiesti mõttetuna mulle ei tundu. Seda enam, et see tuleb 10€ nägu.

   • ???
    Sulaoja asub Utsjokist kaugemalgi kui 120 km. Ja all see ju ongi?

    Asi selline,et see matk on minul ja Annil meelel mõlkunud juba aastaid ning kindla peale kogu kanjoni ulatuses. Üks põhjuseid selleks on ka kindlasti ka see, et kanjonis kulgev rada on kordades ägedam, kui poolenisti lagedal kulgev ring. Sellepärast ei taha ma ringmarsruuti kui on võimalik ka “päris” variant ;).

    • Kas ma saan õigesti aru, et te tahate sõita 1. septembril Utsjokisse, seal ööbida, ja siis sõita hommikul SADA KAKSKÜMMEND + km Sulaojasse koos selle kohalikuga, kes paneb meid seal maha ja siis sõidab uuesti SADA KAKSKÜMMEND + km tagasi Utsjokisse? :DD

     • Mulle see 120 km nii väga hull ei tundu, sest niikuinii peame sõitma ju 1600 km.
      Ja bussile lähen ma ka järele Kilingi-Nõmme, mis teeb edasitagasi üle 300 km.

     • Ära unusta, et buss tuleb ka tagasi viia ;)

 27. ma ei oska nii paugust midagi vastata. Kui muud võimalust ei ole, siis olen nõus ja ei plõksi. Tehke nii nagu vajalikuks peate, see 25€ ei tapa mind. Aga ta mahub meile siis autosse või?

 28. Sain nüüd ühendust veel ühe võimaliku vedajaga, kes on mu ema tuttava tuttav. Asub Kaamanen’is, mis jääb meile tee peale.
  Sulaojalt (alguspunktist) 60 km ja 44 min sõitu (Google Maps’i järgi), Kenesjärvelt (lõpppunktist) 72,4 km ja 52 min sõitu.
  Hind on kummalisel kombel umbes kahekordne 147 €, mis teeb 21 € nägu. Samas oleks selle nö odavama, aga kaugema Utsjoki versiooni puhul bensukulu suurem, nii et võibolla teeb isegi sama välja.

  Uurisin ka ühistraspordiga Kenesjärve ja Sulaoja vahelise liikumise võimalust.Teoreetiliselt oleks see võimalik. Peaksime sõitma ühe bussiga Kenesjärvelt Kaamaneni, seal ümber istuma ja sõitma Sulaojale. Ajakava on netis olemas, aga piletihindu pole. Uurisin selle kohta Utsjoki loodustoast ja sealt arvati, et nii 20 € ringis võiks kuluda selle peale.

  Aga mul on selle autoliigutamise osas veel üks põhjus, miks seda eelistada. Kuna buss on laenatud, siis oleks südamel veidi rahulikum tunne kui ma tean, et see kellegi õue peal seisab ja sel nö silma peal hoitakse. Kuigi ilmselt on väga ebatõenäoline, et seal Lapi karuperses sellega midagi juhtub….aga ikkagi.

  Siit peaks leiduma Google Maps, kuhu Sulaoja, Kenesjärvi ja Kaamanen peale märgitud: https://www.google.com/maps/ms?msid=207348727770177181268.0004e4ae1e79e465cb0d1&msa=0

 29. Ma siis nüüd otsustasin ära, et võtame selle variandi, mis asub Kaamanenis, on kallim, aga sõitmist veidi vähem. Ja ööbise osas vaatame kuhu lähme.

  Lähipäevadel töötan välja ka matkaplaani – peatuspaigad ja teekonnapikkused päevade kaupa.

  TOIDUGA tegelen tuleval nädalal. Katsun silmas pidada, et see võimalikult vähe kaaluks.

  VESI
  kõik mittelennukiga tulijad võiksid kaasa võtta 2 1,5L veepudelit. Tühja või täis vahet pole.

  PAGASI jaoks meil just üleliia palju ruumi ei ole. Katsuge seda meeles pidada, kui asju hakkate pakkima.

  TELGID!
  Hanna ja Daniel, teil on oma telk, eks? Vajadusel saame laenata kerget ja ruumikat kaheinimese telki.

  Ja Jaanus ning Küllivan, mis te siis otsustasite? Kolite siis kokku või ei? Ma isiklikult soovitaks võimalikult väikse kaaluga asju kaasa võtta. See üheinimese kerge ja kompaktne telk on meil endiselt olemas ja välja pakkuda.

 30. Iwan

  leppisime kokku, et laupäeval toimub ühisstart Viimsi looduskeskusest, mis tähendab, et mina, Külli ja Jaanus tuleme reede ööseks sinna. See omakorda tähendab, et pakitud peab olema reede õhtuKS, mitte reede öösel :D

  Korjan oma autoga peale Jaanust ja Küllit, ning tuleme ühe autoga, mis jääb seisma Viimsi hoovi.

  Jaanus oli nõus magada üheinimese telgis. Meie Külliga võtame oma kahese.

 31. vältimaks ülevarustatust olukorras, kus iga gramm on kaalul: kas on vaja võtta:
  – kirvest?
  – potti?
  – priimust?

  Anni, kas sa tahad mingit toidu raha ette saada?

 32. Kirvest pole vaja.
  Potti on vaja.
  Priimus – meie võtame bensu oma ja Andre ütles, et Jaanus pidi võtma enda gaasipriimuse. Kui Jaanus selle võtab, siis rohkem pole vaja.

  Ja toidu jaoks ette ma raha ei taha. Lihtsam on pärast arvestus teha.

 33. Ma võtan gaasipriimuse, kas kellelgi gaasi ka on, mu 440g balloon on suht otsas. Kui ei ole, siis ostan uue,.

 34. Hanna

  Meil on nii palju kui võimalik asjad koos. Tuleb ootama jääda väljalendu!

 35. Marju

  Vinget trippi teile ja head ülemailmset rahupäeva!

 36. Marju

  Ja tarkuse päeva ka :D ülemaailmset*

 37. Oleme kõik tagasi. Elus ja täie tervise juures.
  Pikemalt kirjutame homme või lähematel päevadel, praegu on vaja magama minna :p

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.