Hüvasti, Põhja-Kõrvemaa?

Kallid zombid!

Jussi nõmm

Jussi nõmm

Sel suvel tuleb kindlasti plaani võtta üks põhjalik matk Põhja-Kõrvemaale – nimelt on vägagi tõenäoline, et lähiaastatel me sinna enam ei saa, kuna Kaitseväe keskpolügon tahab laieneda ning sellega liidetakse suur osa Põhja-Kõrvemaa looduskaitsealast, sealhulgas Jussi nõmm ja Jussi järved. Jussi nõmmele tuleb tõenäoliselt tankide ja soomusmasinate harjutuspolügoon.

Kaitseministeeriumi sõnul saab ala olema kinni vaid mõned korrad aastas, kuid kuna nende kordade kestust pole määratud, siis võibki nii juhtuda, et ala on kinni aastas neljal korral – kevadel, suvel, sügisel ja talvel. Olgugi, et plaani vastu on protestitud, siis asi tehakse tõenäoliselt ära niikuinii. Seda enam, et avalikkus asjast suurt midagi ei tea ja laienemine tehakse ära ilma suurema kärata. Suht jõuetu tunne on. :(

Igatahes – võtame matka plaani, enne kui hilja on. Tegu on vist legendaarseima matkapiirkonnaga Eestis.

Categories: Uncategorized | Sildid: , , | 10 kommentaari

Navigeerimine

10 thoughts on “Hüvasti, Põhja-Kõrvemaa?

 1. Ai kurja, tõesti kahju! Loodame, et õnnestub veel külastada seda paika.

 2. Issand, misasja! Kas matkatee ei lähe sealt läbi või?

 3. Oota, kuidas nii ikkagi. See Jussi nõmm on ju mingi megaimeline koht, tõesti üks tuntumaid/ilusamaid matkapiirkondi. Kus selle kohta kära saab tõsta? Kas me ei saa mitte midagi ära teha? Meediasse minna? Või on seda juba tehtud? Ma pole midagi kuulnud, nagu Andre ka mainis, siis vaikselt käib mingi toimetamine ja ma tahaks küll midagi teha, et see nii vaikne ei oleks. Jussi nõmmel tankid ja soomusmasinad – are u fucking kiddin’ me????

 4. Iwan

  Segased lood on sellega. Riigikaitse arengukava ei ütle Keskpolügoni suurendamisest midagi, ometi on seda juttu tulnud mitmel korral erinevate ametnike suust. Praegu tundubkik, et kogu idee on mingisuguse kantsleri kuskil koosolekul avaldatud suulise arvamuse tasemel.

  Ideest saan mina aru nii, et Soodla veehoidla äärde tehakse uued ohualad, et saaksid korraga harjutada jalaväelased ja mehhaniseeritud üksused. Ja et justkui otseselt läbi Kõrvemaa lähevad vaid mõned uued ühendusteed KVKP ja Soodla harjutusvälja vahel. See jutt küll väga veenev ei ole, sest mina ei saa kaitseväes teeninuna aru, kuidas kahe eraldi paikneva harjutusvälja tekitamine parandab mehhaniseeritud üksuste manööverdamisruumi.

  12-2015-Kaitseministeerium-kavandab-Soodla-veehoidla-ümbrusesse-uut-harjutusala-mille-täpsed-piirid-on-veel-kokku-leppimata.a>

  Igal juhul. taoline laienemine saab toimuda ainult maakonna ja valla üldplaneeringu ja järgneva detailplaneeringu tasemel läbi seasuslikku planeerimisprotsessi, kusjuures sel juhul on vajalik maakonna üldplaneeringu muutmine maakasutuse juhtotstarbe osas. Selliste asjade muutmisesse seaduslikult ettenähtud moel aastaks 2016 ma ei usu, kuid just 2016-2017 soovib Kaitseministeerium justkui juba uued alad kehtestada.

  Kuna planeerimine on Eestis avalik tegevus, kus igaühel on õigus põhjendatud seisukohtadega oma huvisid kaitsta, ja kuna moodne “kaasav planeerimine” on Eestis levimas, teen ettepanekut, et jälgime selle ettepanekuga seotud planeeringuid eriti tähelepanelikult. Meile on täiesti jõukohane koondada hulk inimesi läbi blogi, sotsmeedia ja Matkaliidu ning taotleda iga planeeringu järelevalvet maavanema poolt, ise protsessi jälgida ja näidata, et meil ei ole ükskõik.

  Selge see, et kui selleni jõuab, siis toob riik lõpuks erinevaid põhjendusi, kus hakkavad figureerima mõisted “prioriteet”, “julgeolek”, “avalik huvi”, “heidutus” jne ja planeering surutakse ikkagi läbi. Aga vähemalt ei ole see jõuetuse tunne siis pooltki nii hull.

  Tahaksin küsida ka, kust pärineb Andre info sellest, et harjutusala alla läheb just Jussi nõmm, ja et just seal hakkab toimuma soomukite tegevus?

 5. Taimo

  Tervist!
  Päris nii hull asi ei ole, et Jussi nõmmel hakkavad tankid müttama. Minu arusaamise järgi laieneb Jussi nõmme ja järvede piirkonda keskpolügooni ohuala, aga mitte polügoon ise. Ehk siis sõjamasinad jäävad polügooni endistesse piiridesse, aga ohualale võib lennata tapvat laskemoona, mistõttu tuleb sealne piirkond õppuste ajaks inimestele liikumiseks sulgeda. Seega tõsi on see, et edaspidi tuleb sealkandis arvestada liikumispiirangutega. Kui tihti ja kui pikalt – ei tea keegi. On küll kostnud väiteid, et püütakse vältida matkamise kõrghooaega ja nädalavahetusi. Samuti seda, et ei pea alati sulgema kogu ohuala, vaid seda saab teha sektorite kaupa. Praku on need ainult üldsõnalised lubadused, mida ametlikult ei fikseeri keegi. Tõsi on ka see, et avalikkusele info jagamine on olnud pehmelt öeldes puudulik.
  Vastav Vabariigi Valitsuse määruse eelnõu: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/c1adb2ea-8975-44ae-aa45-7195f8bd13da
  Keskpolügooni ohala laienduse kaart (sama eelnõu lisa): https://www.dropbox.com/s/tvtyx8xzk1b0pe2/20150522_Lisa_VV%20korraldus_KVKP%20ohualad.pdf?dl=0

  • Iwan

   väga huvitav täiendus, Taimo!

   Ohualasse tõepoolest jääb Jussi nõmm. Aga et sellest harjutusväli saab, seda ma ei usu. Meie kunagise klassikalise Kõrvemaa matka marsruut kulges täpselt minu postitaud skeemil oleva kahe harjutusala vahel :D

 6. Taimo

  Lisaks. Uue Soodla harjutusala loomiseks tuleb minu arusaamist mööda läbida planeerimisseaduse kohaselt riigi eriplaneeringu protsess, mis sisaldab mitut avalikku väljapanekut ja arutelu. Vastav eelnõu: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/490467a4-1289-43af-8edd-22a0f985d75b

  Näib aga nii, et olemasoleva keskpolügooni ohuala laienduseks piisab ainult Rõivase korraldusest: “Lubada kasutada Keskkonnaministeeriumi valitsemises olevaid metsaalasid Harjumaal ja Lääne-Virumaal, mis jäävad Kaitseväe keskpolügooni ohualasse, alalise riigikaitselise väljaõppe korraldamiseks. “

 7. Aitäh, Taimo!
  Ma parandaksin enda eelnevat sõnastust siinkohal – Jussi nõmmed ei jää tõepoolest rasketehnika laskesektorisse, mürske seal vast lendama ei hakka. Küll aga hakkavad praeguse kava kohaselt sellest piirkonnast (kustkohast täpselt, ei ole teada) lahingumasinad läbi sõitma nng see tähendab jah, liikumispiiranguid.
  Olen kuulnud kuulujute (ma ei saa seda ise tõendada, ei ole oma silmaga näinud) et mingisugune ehitustegevus juba käib – nimelt on piirkonda rajatud mõned uued ja suure kandevõimega betoonsillad. Kuid – seda ma ise kinnitada veel ei saa.
  Tõsi on ka see,et täpseid kaarte uue harjutusla ulatuse kohta veel pole.

 8. Taimo

  Uue Soodla harjutusala kohta on Vabariigi Valitsuse korralduse eelnõu lisana samuti kaart olemas: https://www.dropbox.com/s/hcku369uqrxbaca/20150522_Lisa_VV%20korraldus_Soodla%20harjutusvali.pdf?dl=0
  Küll aga võib see muutuda, kuna tuleb läbida planeeringuprotsess ja keskkonnamõju hindamine.

  Eelnõu seletuskirja kohaselt näen mina küll võimalust, et ka Jussi piirkonda hakkavad kuulid lendama:

  “Ohuala on piirkond, kuhu laskmiste ajal peab kõrvaliste isikute juurdepääs olema tõkestatud ja rangelt keelatud, kuna seal viibimine võib olla eluohtlik.”

  “Seejuures on oluline juhtida tähelepanu sellele, et väljaspool keskpolügooni sihtmärgiala lastakse relvadest ainult sellist laskemoona, mis ei jäta lõhkemata lõhkekehasid ning masinad liiguvad ja lasevad ainult keskpolügoonil. Väljapoole keskpolügooni ulatuvad ainult ohualad. Ohualasid võib isikutele liikumiseks sulgeda ka sektorite kaupa. Seega ei tingi soomukite või tankidega sõjalise väljaõppe korraldamine alati kõikide keskpolügoonist väljapoole jäävate ohualade samaaegset sulgemist.”

  Uute ühendusteede kohta ei ole siiani täpset plaani leidnud. Arvatavasti saavad need kuuluma uue Soodla harjutusvälja planeeringu juurde.

 9. Iwan

  Andre, kas teeme juulis matka sinna? Võiks teha offroadi jälle ja külastada lausa keskpolügoni. Juulis ei tohiks seal hirmsat tegevust toimuda, kuna uued ajateenijad alustavad alles baasväljaõppega.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.