Magamiskotis magamisest

Kuidas saada magamiskotis igal juhul sooja ehk mida teha siis, kui Välitingimustes Ööbimine Osutub Üllatavalt Külmaks?

Lihtsaim soovitus oleks lihtsalt soojem magamiskott osta. Aga tegelikult ei pruugi see üldse mitte kõige mõistlikum lahendus olla – soojad magamiskotid on kallid ning kui talve jooksul kasutatakse seda vaid korra või paar, on mõttekam see näiteks sõbra käest laenata. Ja tihti tehakse magamiskoti kasutamisel vigu, mis samuti vähendavad selle soojahoidmise võimet. Ning kolmandaks on olemas ridamisi mooduseid kuidas ka mitte nii väga sooja magamiskotiga läbi ajada.

Kui magamiskotis hakkab jahe, siis pane pea magamiskoti kapuutsi sisse ning pinguta kapuutsi nööre. Tõmba pingule ka krae nöörid. Kapuutsi kinnitõmbamine võib mõnel klaustrofoobiat või lausa lämbumistunnet tekitada aga kõigega on võimalik harjuda. Nööride korralik pingutamine on tegelikult peamine viis magamiskoti soojakadude vähendamiseks. Kui väljas on väga külm peaks kapuutsi niivõrd kinni tõmbama, et hingamiseks jääbki vaid väike auk (silmad ei pea ju magades väljas olema) ning krae peaks ümber kaela olema niivõrd pingul, et käed välja ei mahu. Algul võib see tõesti ebamugav tunduda, aga sellega tasub tõesti ära harjuda. Mina igatahes eelistan kergelt klaustrofoobilist tunnet külmetamisele.
Muide, see magamiskoti nööride mittepingutamine on üks põhilisi vigu, mille pärast magamiskotis paljudel külm hakkab.

Kui on päris-päris pakane, siis hinga magamiskoti sisse, nii väldid sa hingeõhuga kadumaminevat sooja. Loomulikult jäta kapuutsi sisse õhu saamiseks ikka väike ava aga ära suud või nina otse selle juurde pane.

Isoleeri end korralikult maapinnast. Ega magamiskoti alumine külg eriti hästi sooja ei hoia – keharaskus surub täidise ju kokku, seetõttu jääb keha alumise (maapinnapoolse siis) külje “soojendamine” magamismati hooleks. Kui on tegemist vahtplastist matiga siis peaks see kindlasti olema suletud mulliga – selline kus matis olevad õhumullid pole teineteisega ühenduses ning kust õhk surumisel välja ei voola. Suletud mulliga mati tunneb ära selle järgi, et see on üsna jäik ning sellele vajutamisel ei jää jälgi näha. Avatud mulliga matis on poorid omavahel ühendatud ning õhk liigub mati sees vabalt ringi – seetõttu voolab soe õhk matist välja ja külm õhk asemele ning see tuleb uuesti üles soojendada. Kindlasti ei soovita kasutada ka täispuhutavat kummimadratsit – see on kui ühe hiiglasliku avatud mulliga matt, milles õhk jahtub kiiremini, kui keha seda eales üles soojendada jõuab.
Magamismatt peaks olema ka piisavalt paks (lihtne reegel – mida paksem matt, seda soojem. Eriti oluline on paksu mati olemasolu kivil või jääl magades) Väga külmades tingimustes soovitan kasutada lausa kahte matti ülestikku.
On ka hea kui mati üks külg on alumineeritud – mati ühel küljel on peegelpind, mis soojust peegeldab. Aseta peegelpind maapinna poole, nii peegeldub matist kiirguv soojus matti tagasi. Ära pane peegelpinda ülespoole!
Isetäituvad matid on üldiselt soojemad ja väiksemaks pakitavad aga ka kallimad, raskemad ja õrnemad. Isetäituvate puhul on määrab soojapidavust mati paksus.

Jäta selga kuiv soe pesu. Kui magamiskott on õhukesevõitu on selles riietega loomulikult soojem magada kui ilma riieteta, rääkigu legendid mida tahes. Selgajäetavad riided (eriti see kiht, mis on otse vastu keha) ei tohiks aga olla puuvillased – puuvill kuivab aeglaselt ning ei hoia märjana sooja ning higist niiskes puuvillases pesus hakkab kiiresti külm. Palju paremad materjalid on näiteks vill ja igasugused sünteetilised kangad.
Tõenäoliselt on pealisriietes magamiskotis ikkagi ebamugav magada – võid proovida ka pealisriiete ladumist magamiskoti peale, see annab ka sooja ning mugavam on olla aga niipea kui end liigutad võivad riided magamiskoti pealt maha libiseda.
Piisavalt soojas magamiskotis aga soovitan just võimalikult väheste riietega magada – kui riideid palju seljas pole, soojeneb õhk magamiskotis kiiremini üles (riided ju blokeerivad sooja õhu keha ümber ning õhk magamiskotis hakkab jahtuma kiiremini kui riides keha seda soojendada jõuab). Lisaks sellele ei ole mõistlik oma riideid läbi higistada.
Kuna keha kaotab kõige rohkem soojust just pea kaudu, pane ööseks müts pähe. Ka kaela ümber võiks midagi olla, näiteks sall või kaelaside. Väga hea lahendus on suusamask – see katab korraga nii pea kui kaela. Jalga pane paksud ning kuivad villased sokid.

Tee magamiskotile juurde sisetekk – õmble näiteks fliisist või mõnest muust kangast kott, mis mahub täpselt magamiskoti sisse. Sisetekk aitab ka magamiskotti puhtamana hoida – sisetekki on lihtne pesta, magamiskotti aga üpris vaevarikas. Suveks võid teha siseteki õhukeset puuvillast – see on naha vastas mõnus ning talveks paksemast fliisist – see on soe ning hoiab sooja ka niiskudes. Kui sooja on kõvasti juurde vaja võid fliiskoti teha lausa kahekordse. Pead aga arvestama, et ise ikka sellesse kotti veel ära mahud ning sisekott ka magamiskoti sisse mahuks. Kasuta kvaliteetsemat fliisi, mis ei lagune kergelt, muidu oled hommikuks üleni fliisikiududega koos. Puuvillane tekk annab magamiskoti soojapidavusele kuni paar kraadi juurde, kahekordne fliisist tekk aga kuni kümme kraadi.

Kui sul pole korralikku külma ilma magamiskotti aga leidub paar korralikumat suvist või kevad-sügisest kotti siis pane need üksteise sisse ja enam-vähem peaaegu talvine magamiskott ongi olemas.

Kui kasutad patja või vormid padjaks riidekuhja, pane see kapuutsi alla, mitte kapuutsi sisse.

Söö enne magamaminekut midagi rasvast või magusat. Nii annad kehale energiat, mida soojuseks põletada.

Lonks külmarohtu enne magamaminekut – alkohol laiendab mõneks ajaks veresooni, nii muutub nahapind soojemaks ning õhk magamiskotis soojeneb kiiremini üles. Alkoholi mõju peaks kestma piisavalt kaua, et uinuda saaks. Ära enda ainult purju joo – nii võid kergesti külmetuda, kuna külma enam eriti üldse ei taju.

Võta magamiskotti kaasa mõned soojad kivid või pudel kuuma veega. Vaata ainult, et pudel läbi ei lase. Et ennast mitte kõrvetada võid need soojad asjad enne riidesse mässida.

Kahel indiaanlasel ühe teki all on soojem kui ühel indiaanlasel kahe teki all – olles kahekesi ühes magamiskotis on kindlasti väga soe olla. Kuna aga niiviisi on tõenäoliselt niivõrd kitsas, et magamisest ikkagi midagi välja ei tule siis tasub säärast ruumihõivamist kasutada vaid kellegi ülessoojendamiseks tõsise alajahtumise puhul.
Aga kindlasti tasub omavahel ühendada kaks magamiskotti, mille lukud on vastastikused – lukud on üldjoontes standardsed ning niiviisi saab ühendada omavahel põhimõtteliselt ükskõik milliseid enam-vähem ühesuuruseid ning ühe kujuga magamiskotte. Ainus tingimus on, et lukud peavad olema kohakuti.

Kui kõik ülejäänud ei peaks aitama ja surm näib juba silme ees olevat siis ei aita muu kui üles tõusta, riided selga ajada ja füüsilisi harjutusi teha. Niikuinii magada ei saa ja ole siis pigem kuidagi kasulik – näiteks korja puid ja tee lõke üles. Või tee kükke või sörkjooksu. Your call.

Vaata ka: Kuidas valida magamiskotti?

Head und!

1 kommentaar

One thought on “Magamiskotis magamisest

  1. Pingback: Matkavarustuse komplekteerimine | Travel Blog

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.